Skip to main content

Aj ZUŠ Bernolákovo vie KOĽKO LÁSKY SA ZMESTÍ DO KRABICE OD TOPÁNOK

Do zbierky môžete prispieť aj Vy

ZUŠ Bernolákovo sa tento rok zapojí do  6. ročníka úspešnej celoslovenskej zbierky s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ (www.kolkolasky.sk), ktorá prebieha pre verejnosť od 20. 11. do 4. 12. 2023 a pre školy od 16. 10. do 30. 11. 2023 a bude veľmi rada, keď sa aj Vy stanete jej súčasťou a potešíte v týchto neľahkých časoch opustených slovenských seniorov v domovoch dôchodcov a iných opatrovateľských a nemocničných zariadeniach v našom okrese a spríjemníte im tohtoročné Vianoce. 

Ako sa môžete do zbierky zapojiť?

 1. Odovzdať „krabičky plné lásky“ – ktorými môžete prispieť do zbierky – žiaci ich budú môcť odovzdať svojmu pedagógovi alebo ich, rovnako ako aj ostatná verejnosť, môžu odovzdať priamo v kancelárii riaditeľa ZUŠ do 30. 11. 2023(predpísaný obsah je zverejnený na https://www.kolkolasky.sk)a nájdete ho aj nižšie v texte. Krabice následne škola odovzdá pridelenej kontaktnej osobe od organizátorov, ktorá zabezpečí potrebné opatrenia pre kontrolu krabíc podľa štandardov zbierky.
 2. Výtvarný odbor so žiakmi pripraví vianočné pohľadnice a pozdravy pre seniorov – môžete ich však takisto pripraviť aj Vy a odovzdať ako súčasť Vašej krabičky alebo samostatne takisto do 30. 11. 2023.
 3. ZUŠ pripraví sprievodný program k odovzdávaniu krabičiek, ktorého sa žiaci s pedagógmi osobne zúčastnia.

Plagat pre skoly 2023

Ďalšie otázky, ktoré by Vás mohli zaujímať:

Ako má vyzerať krabica – oddeliteľný vrch a spodok
Ľubovoľnú krabicu od topánok obaľte baliacim papierom tak, aby sa dala oddeliť vrchná a spodná časť, kvôli skontrolovaniu obsahu organizátormi (krabice sa kontrolujú z bezpečnostných dôvodov a takisto aj preto, aby v nich bolo len to čo má a všetko, čo má podľa daných štandardov – ak ich krabica nespĺňa, organizátori ju doplnia. Starí ľudia sú totiž ako deti, porovnávajú si darčeky a preto by mali byť krabice naplnené rovnomerne. Taktiež organizátori dopĺňajú do krabíc ďalšie kresby a pozdravy od detí, ktoré venujú školy alebo iné sponzorské dary – krížovky, drogérie, a pod.)

Má mať krabica nadpis?
Ak je obsah krabice výhradne určený pre ženu, označte ju viditeľným nadpisom „babička“, ak pre muža, tak „deduško“. Ak je obsah neutrálny, nie je potrebné žiadne označenie.

Čo dať do krabice?

Každá krabica by mala obsahovať:

 • Niečo sladké (keksík, perníčky, cukríky, DIA sladkosti, ovocné detské taštičky…)
 • Niečo slané (tyčinky, slané kekse, praclíky, kukuričné chrumky, krekry…)
 • Niečo teplé (káva, ovocný čaj, cappuccino, horúca čokoláda, bylinný čaj…)
 • Niečo mäkké (teplé ponožky, papučky, rukavice, čiapka, šál, uteráčik…)
 • Niečo voňavé (sprchový gél, telové mlieko, krém na ruky, balzam na pery, parfum…)
 • Niečo na zábavu (krížovky, dobrá kniha, kresbičky od detí, pozdrav, medovník, pohľadnica…)
 • Niečo zo srdca (ručne kreslená pohľadnica, plyšový macko, soška anjelika, šálka, vianočná dekorácia)

Čo do krabice nepatrí?

 • Používaná kozmetika, drogéria alebo viditeľne nosené oblečenie
 • Otvorené potraviny alebo potraviny po záručnej dobe 
 • Čerstvé ovocie a čerstvé potraviny (často sa pokazia, kým je krabička odovzdaná)
 • Trvanlivé potraviny vhodné na tepelnú úpravu (napr. cestoviny, polievky, fazuľa, horčica, veci do mikrovlnky atď.)
 • Príliš veľké veci, ktoré zaberú veľkú časť krabice (napr. veľká krabica džúsu, veľké balenie papierových vreckoviek/toal. papiera, veľká plyšová hračka)
 • Špecifický kus oblečenia (tepláky, sveter, pyžamo-ťažko trafiť veľkosť, keďže neviete, kto krabičku dostane)
 • Sviečky, zapaľovače, čistiace prostriedky
 • Lieky, alkohol
 • Šumivé rozpustné tablety do vody a rôzne vitamínové doplnky (nepoznáte zdravotný stav náhodného príjemcu, mohli by si ich pomýliť s cukríkmi)
 • Nebezpečné predmety (napr. ostré nožničky, pilníky, vreckový nožík atď.)
 • Zbytočnosti, ktoré Vám doma zavadzajú (napr. rôzne staré sošky, staré dekorácie, staré knihy nezaujímavého alebo pesimistického či hororového obsahu atď.)
 • Nezabalené krabičky vianočným papierom alebo zabalené krabičky vcelku (nezabalený vrch a spodok zvlášť)
 • Obsahovo nevyvážené krabičky (plná krabička len jedného kusu oblečenia, plná krabička len čajov alebo priveľa sladkostí či kozmetiky)
 • Mašle a stuhy na vrchu krabice (s krabičkami sa potom zle manipuluje a zle sa ukladajú na seba v obmedzenom priestore dobrovoľníkov)
 • Peniaze alebo iné hodnotné veci
 • Prosíme, nepoužívať príliš malé krabice z detských topánok alebo naopak priveľké krabice od dámskych čižiem. Najlepší by bol štandardný rozmer, aby mali starkí približne rovnaké množstvo nádielky

Môžem dať do krabice doma robené výrobky?
Doma robené výrobky sú milou pozornosťou, avšak treba myslieť na to, že od momentu, keď odovzdáte krabičku a niekto ju dostane, prejde takmer mesiac. Väčšina starkých dostane darčeky až tesne pred Vianocami, alebo na Vianoce. Preto myslite na to, aby sa doma robené výrobky dovtedy nepokazili. Taktiež je najlepšie spýtať sa kontaktnej osoby, lebo môžu sa na to pozerať v rôznych domovoch rôzne. V niektorých domovoch vyslovene zakázali doma robené výrobky. Ak ste ich však dali do krabice, kontaktná osoba ju pri kontrole vyberie a odovzdá domovu v taške mimo darčekov. Nevhodné sú trubičky a oplátky, tie sa pri presunoch môžu polámať.

Musí sa použiť len krabica od topánok alebo aj iná?
Starí ľudia sú často v určitých veciach ako deti a budú si porovnávať darčeky. Preto je dôležité, aby každý dostal približne rovnaký obsah. Vyhnite sa preto používaniu malých krabíc napríklad od detských topánok, alebo naopak, priveľkých krabíc od čižiem. Vzbudilo by to dojem, že jeden dostane viac a druhý menej. Ak nemáte krabicu od topánok, skúste sa spýtať v najbližšom obchode s topánkami, či by Vám krabičky nedali. Prípadne môžete použiť kupované krabice (majú napríklad v Pepco, Tedi, Kik a pod.) približne vo veľkosti škatule od topánok.

Odpovede na ďalšie otázky, ako aj viac informácií o projekte nájdete na webovej stránke projektu: www.kolkolasky.sk

Dojemné videá a fotografie z odovzdávaní krabíc seniorom z predchádzajúcich ročníkov zbierky nájdete aj na profile projektu na sociálnych sieťach:

Facebook: https://www.facebook.com/groups/259753831309193

Instagram: @kolko_lasky

Ide o nesmierne krásny projekt, ktorý je dôkazom, že častokrát ťažký osud slovenských seniorov nám nie je ľahostajný, o čom svedčia z roka na rok rastúce počty vyzbieraných krabíc (doposiaľ 221 200) a ľudí, ktorí sa do zbierky zapájajú (doteraz 1500 zariadení a 270 dobrovoľníkov).

ZUŠ Bernolákovo, ktorá chce svojich žiakov viesť k úcte a láske k starším ľuďom a byť im v tom príkladom, je preto veľmi rada, že môže priložiť ruku k tomuto nádhernému dielu.

Budeme Vám veľmi vďační za každú jednu krabicu od topánok a za každú jednu pohľadnicu a pozdrav, ktoré naplníte láskou pre seniorov a taktiež, ak budete o projekte informovať Vašich blízkych.

Vopred Vám veľmi pekne ďakujeme za Vašu štedrosť!